Advertising

Friday, September 2, 1994 - Page updated at 12:00 AM

E-mail article     Print

Bumbershoot '94 -- Who's Where At The Arts Festival

-----------------------------------------------------------------

Festival information

-- When: Today through Monday at Seattle Center. -- Hours: Open 10:30 a.m. to 11 p.m. daily. -- Admission: $9 per day for adults, $1 per day for children 12 and under and seniors 65 and older. FREE admission today only. Advance tickets available through Ticketmaster (628-0888) and at all Western Washington PayLess Drug Stores.

Here's an hour-by-hour schedule of who's appearing where at Bumbershoot '94:

Today

Noon

Mudlarks, Bumbrella Stage

12:15 p.m. - Wickline's Down Home Family Concert, Backporch Boogie Stage.

12:30 p.m. - The Philip Snyder Jazz Quintet, Caffe; Midnight Blue, Blues Stage; Then, Now and Next, Charlotte Martin Theatre.

12:45 p.m. - Ancient Cultures, Rhythm Stage

1 p.m.

1:15 p.m. - U4X Ahhhh...Cappella!, Bumbrella Stage; Toy Box, Charlotte Martin Theatre.

1:30 p.m. - Bumbershoot Young Writers, Bookfair Stage

1:45 p.m. - Andy O, Backporch Boogie Stage

2 p.m.

Roger Coles, storyteller, Charlotte Martin Theatre; Mark Graham and Orville Johnson, Caffe.

2:15 p.m. - Chris Stevens and The Kingalings, Blues Stage; D-9 Dance Collective performing Joy Kellman's "Clearing," Rhythm Stage.

2:45 p.m. - Tales Of The Caribbean, Charlotte Martin Theatre; Anastasia, Bumbrella Stage.

3 p.m.

Librarians Read from Banned Children's Books, Bookfair Stage.

3:15 p.m. - Seattle Blues Revue, Backporch Boogie Stage

3:30 p.m. - Prevailing Winds Trio, Caffe; Bing Jensen, Charlotte Martin Theatre; Rorschach Test, BumberClub

3:45 p.m. - Blackthorn, Rhythm Stage

4 p.m.

Zacharias & The Blue Devils, Blues Stage

4:15 p.m. - Mel Cooleys, Bumbrella Stage

4:45 p.m. - Jimmy Roys 5 Star Hillbillies, Backporch Boogie Stage; Bloom, BumberClub.

5 p.m.

Friday Night BumberJam with Turntable Bay, Cui Jian, Sunny Day Real Estate, Sky Cries Mary and X (separate admission $10 at Ticketmaster or at stadium day of show. 5-10 p.m. (gates open 3:30 p.m.), Mainstage; The G.A.P Theatre Co., Charlotte Martin Theatre; David Cooper, Caffe.

5:15 p.m. - Reading for Children with Peg Kehret and Ken Mochizuki, Bookfair Stage; Mindanao Kulintang Ensemble, Rhythm Stage.

5:45 p.m. - The Margo Tufo Band, Blues Stage; Billy Tipton Memorial Saxophone Quartet, Bumbrella Stage.

6 p.m.

Avi, Charlotte Martin Theatre; Huevos Rancheros, BumberClub.

6:15 p.m. - Stop the Violence Please Reading by Michele Durkson Clise, Bookfair Stage; Irene Farrera And The Tropical Band, Boogie Stage.

6:30 p.m. - Catfish Keith, Caffe.

6:45 p.m. - Trance Mission, Rhythm Stage

7 p.m.

"Twister" with Ken Kesey and The Merry Pranksters, Jimi Hendrix Museum RockArena.

7:15 p.m. - Omar S. Castaneda, Nathaniel Mackey, Kevin Miller, Bagley Wright Theatre.

7:30 p.m. - The Rockinghams, BumberClub; Richard Thompson, Bumbrella Stage; Golden Umbrella Award, Charlotte Martin Theatre; Tab Benoit, Blues Stage.

7:45 p.m. - Rocco and the Night Prowlers, Backporch Boogie Stage.

8 p.m.

Beth Winter Quintet, Caffe; Kim Stafford, Bagley Wright Theatre.

8:30 p.m. - David James Duncan, Bagley Wright Theatre.

9 p.m.

Sage, BumberClub; Colleen J. McElroy, Bagley Wright Theatre.

9:30 p.m. - Tom Robbins, Bagley Wright Theatre.

Tomorrow

Noon

Joyas Mestizas, Charlotte Martin Theatre; Mary Lord, Intiman Playhouse; The Seattle Shakespeare Festival, Bagley Wright Theatre; Lovexplosion, Bumbrella Stage; KT Niehoff, choreographer, Wild Stage; Apollo Creed, Backporch Boogie Stage; Ruze Dalmatinke, Rhythm Stage; Video Shorts & Lit TV, Bookfair Stage.

12:30 p.m. - Charles David Alexander, Caffe; Lionel Popkin Performance, Wild Stage; Bruce Cockburn, Opera House.

12:45 p.m. - Hilary Field, Intiman Playhouse; Tom Dunn, Charlotte Martin Theatre; Keb Mo, Blues Stage.

1 p.m.

Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; Artis The Spoonman, Bagley Wright Theatre.

1:15 p.m. - Those Darn Accordions, Bumbrella Stage.

1:30 p.m. - Yan Li and Denis Mair, Bookfair Stage; Joe Dieffenbacher, Charlotte Martin Theatre; Flambeau Steel Drum Band, Backporch Boogie Stage; Emily Batlan, "My Father's Closet," Wild Stage.

1:45 p.m. - Zap Mama, Rhythm Stage

2 p.m.

The Trenchcoats, Intiman Playhouse; Stymie, BumberClub; The Al Fuller Band, Caffe; Pendra The Sex Astrologer, Wild Stage; Joan Jett and the Blackhearts, Mainstage.

2:15 - Global Kids Percussion Ensemble, Charlotte Martin Theatre; Cranky Destroyers, Bagley Wright Theatre.

2:30 p.m. - Sandra Martz, Bookfair Stage; Mary Flower, Blues Stage.

2:45 p.m. - Joan Baez, Bumbrella Stage.

3 p.m.

Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; Love Death and Agriculture, Backporch Boogie Stage; Mike and Carleen McCornack and The Garden Variety Band, Charlotte Martin Theatre; Ivan Kral and Native, Jimi Hendrix Museum RockArena; Susy Schneider, Wild Stage.

3:15 p.m. - Lorita Leung Dancers, Bagley Wright Theatre; Love and Guitars, BumberClub; Bob Nell, Intiman Playhouse.

3:30 p.m. - Janis Carper, Caffe; Sumalao, Rhythm Stage.

3:45 p.m. - Grizelda Le Fou, Charlotte Martin Theatre; Demetria Martinez, Bookfair Stage.

4 p.m.

Paul Rodriguez, with Bumbershoot Comedy Revue, hosted by Peggy Platt, with Greg Wingo, Jan Barrett, Ron Reid, Todd Sawyer and Vince Valenzuela, Opera House.

4:15 p.m. - Sister Psychic, Jimi Hendrix Museum RockArena; Joe Louis Walker and The Bosstalkers, Blues Stage.

4:30 p.m. - Mary Lou Lord, BumberClub; Leftover Salmon, Bumbrella Stage; The Lucky Dawgs, Backporch Boogie Stage; David Schmader, "Letter To Axl," Wild Stage; Spirit Of The West, Mainstage.

5 p.m.

Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; Julie Wolf/Hans Tueber Group, Caffe; Gretchen Christopher of the Fleetwoods, Intiman Playhouse; Steve Weiner, Bookfair Stage; Rising Young Stars (Marrowstone-in-the City, Chamber Orchestra, Olympic Ballet Theatre, Intiman Theatre Acting Interns and Washington State Mass Children's Choir), Bagley Wright Theatre.

5:30 p.m. - Manu Dibango, Rhythm Stage.

5:45 p.m. - Black Happy, Jimi Hendrix Museum RockArena; Sunny Day Real Estate, BumberClub.

6 p.m.

Clarence Acox Sextet, Intiman Playhouse; Amii Le Gendre and Dancers, Wild Stage; Big Bang Band, Backporch Boogie Stage; Bruce Katz Band, Blues Stage; Bruce Barcott, panel on writing and repression, Bookfair Stage.

6:15 p.m. - Zap Mama, Bumbrella Stage.

6:30 p.m. - Cosy Sheridan, Caffe; Dooryard Dance: Junkinsmith and Hanson, Bagley Wright Theatre; Jackson Browne (with John Hiatt and the Guilty Dogs opening), Mainstage.

7 p.m.

7:15 p.m. - Young Fresh Fellows, BumberClub.

7:30 p.m. - Shakata, Rhythm Stage; Jumbalassy, Backporch Boogie Stage; Holy Body Tattoo, Wild Stage; 7 Year Bitch, The Jimi Hendrix Museum RockArena.

7:45 p.m. - Danny Gatton, Blues Stage.

8 p.m.

Jay Scrivner, J.E. Yeasting, John Olson, Catherine Bush, Charlotte Martin Theatre; Jim Page, Caffe; Travis Shredd and The Good 'ol Homeboys, Bumbrella Stage; Joan Baez (3 Track Mind opens), Opera House; The St. Petersburg Ballet starring Galina Mezentseva, Bagley Wright Theatre; "Flyin' West" by Pearl Cleage, Intiman Playhouse.

8:45 p.m. - Hazel, BumberClub.

9 p.m.

Anchee Min, Charlotte Martin Theatre.

9:30 p.m. - Su Tong, translated and read by Howard Goldblatt, Charlotte Martin Theatre; "Twister" with Ken Kesey and The Merry Pranksters, Jimi Hendrix Museum RockArena.

Sunday

Noon

Chumleigh Introduction and Revue, Alligator Palace Stage; Only Up Juggling and Comedy, Charlotte Martin Theatre; Paulette N' Power, Backporch Boogie Stage; Video Shorts and Lit TV, Bookfair Stage; Freylakh Klezmer Band, Bumbrella Stage; Gams On The Lam, Bagley Wright Theatre; Anzanga Marimba and Dance Ensemble, Rhythm Stage; Holy Body Tattoo, Wild Stage; "Flyin' West" by Pearl Cleage, Intiman Playhouse.

12:15 p.m. - Francis Xavier, Caffe.

12:30 p.m. - Buddy Guy (The Bruce Katz Band opens), Mainstage.

12:45 p.m. - Janet Rayor and Carol Alms, Charlotte Martin Theatre; Johanne Lalonde, Bagley Wright Theatre; Terry Evans, Blues Stage.

1 p.m.

Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; Sensible Footwear, Alligator Palace Stage.

1:15 p.m. - Rattled Roosters, Bumbrella Stage.

1:30 p.m. - Panel on contemporary Chinese literature, Bookfair Stage; Michael Powers Group, Backporch Boogie Stage; Vibraband, Wild Stage; Rebel Voices, Caffe.

1:45 p.m. - The Unique Magic Of Kirk Charles, Charlotte Martin Theatre; Mahlathini and The Mahotella Queens, Rhythm Stage.

2 p.m.

Florence Lui, Bagley Wright Theatre; The Lemons, BumberClub; Eyvind Kang, Wild Stage; Bob Hartmon, Alligator Palace Stage.

2:30 p.m. - The Gypsy Caravan, Bagley Wright Theatre; Tom McFarland, Blues Stage; Allen Wayne Damron, Charlotte Martin Theatre.

2:45 p.m. - Aloud! from the Nuyorican Poets Cafe, Bob Holman and Miguel Algarin with Xavier Cavazos, Bookfair Stage; Tracy Moore, Caffe; Rosie Flores, Bumbrella Stage.

3 p.m.

Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; Susan Carr Ensemble, Backporch Boogie Stage; Dos Fallopia (Peggy Platt/Lisa Koch), Wild Stage; Su-Feh Lee, Bagley Wright Theatre; Mommy, Jimi Hendrix Museum RockArena; Reverend Chumleigh, Alligator Palace Stage.

3:15 p.m. - Buddha Loves Jesus, BumberClub; Lori Belilove, "The Art Of Isadora Duncan," Bagley Wright Theatre; Brillig String Quartet, Intiman Playhouse.

3:30 p.m. - Johnson & Peters (tap dancers), Charlotte Martin Theatre.

3:45 p.m. - Alpha Yaya Diallo and Bafing, Rhythm Stage.

4 p.m.

Michael Meade, Bookfair Stage; Hokum W. Jeebs, Alligator Palace Stage.

4:15 p.m. - Love Lies Bleeding, BumberClub; Ben Black, Caffe; Blind Council, Jimi Hendrix Museum RockArena; Maurice John Vaughn, Blues Stage.

4:30 p.m. - Mahlathini and The Mahotella Queens, Mainstage; The Strangers, Bumbrella Stage; Kim Angelis and Band, Backporch Boogie Stage; A Quixotic Ensemble, Wild Stage; Penn & Teller, Opera House.

4:45 p.m. - Spyc-E, Jimi Hendrix Museum RockArena.

5 p.m.

Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; Kimbal Dykes, Intiman Playhouse; Marc Barreca, Wild Stage; Stark/Raving Theatre, Bagley Wright Theatre; Movement Theatre Company, Charlotte Martin Theatre; Literary Open Mike, Bookfair Stage; Sensible Footwear, Alligator Palace Stage.

5:30 p.m. - Willie and Lobo, Caffe; Mystic Revealers, Rhythm Stage.

5:45 p.m. - One World Theatre and Theater Simple, Bagley Wright Theatre; Living Spirit Band, Intiman Playhouse; Lazy Susan, Jimi Hendrix Museum RockArena; Moris Tepper, BumberClub.

6 p.m.

Crispin Spaeth Dance Group, Wild Stage; Sheila Wilcoxson, Blues Stage; Porte Du Nord, Backporch Boogie Stage; Big Nazo, Alligator Palace Stage.

6:15 p.m.- I Am Furious Yellow, Nikki Nojima Louis and Mitsu Sundvall, Charlotte Martin Theatre; Altan, Bumbrella Stage.

6:30 p.m. - Neville Brothers featuring Aaron Neville (The Song Catchers open), Mainstage.

6:45 p.m. - Quinault Dreams with Coastal Dancing, Charlotte Martin Theatre; Makia, Caffe.

7 p.m.

Allen Youngblood Ensemble with Quincy Troupe, Intiman Playhouse.

7:15 p.m. - Sherman Alexie, Charlotte Martin Theatre; The Deflowers, BumberClub.

7:30 p.m. - Caliente, Backporch Boogie Stage; Music Theatre Workshop, Bagley Wright Theatre; Freestyle Candela, Rhythm Stage; Alan Chong Lau, Wild Stage; Cowboy Mouth, The Jimi Hendrix Museum RockArena.

7:45 p.m. - A.J. Croce, Blues Stage.

8 p.m.

Latin Expression Orchestra, Bumbrella Stage; David Maloney, Caffe; Penn & Teller, Opera House; Kim Addonizio, Spencer Selby, Dale Going, Robin Blaser, Quincy Troupe, Charlotte Martin Theatre.

8:30 p.m. - Maria Glanz, Bagley Wright Theatre; Tricia Woods Ensemble, Intiman Playhouse.

8:45 p.m. - The Stoaters, BumberClub.

9 p.m.

9:15 p.m. - Allen Youngblood Ensemble with Quincy Troupe, Charlotte Martin Theatre.

9:30 p.m. - Robert Bly, Charlotte Martin Theatre.

Monday

Noon

Noon

Chumleigh Introduction and Revue, Alligator Palace Stage; Terry Simpson, Bagley Wright Theatre; Video Shorts and Lit TV, Bookfair Stage; Sockeye, Backporch Boogie Stage; Johann Strauss Trio, Intiman Playhouse; Book-It Repertory Theatre, Charlotte Martin Theatre; Guitar Monks, Wild Stage; F.A.M.E. Choir, Bumbrella Stage.

12:15 p.m. - Steve Rice Trio, Caffe.

12:30 p.m. - Rowan/Amrine, Wild Stage; James T. Kirk, Opera House.

12:45 p.m. - Martha Enson and Mik Kuhlman, Bagley Wright Theatre; The Rockaroos, Charlotte Martin Theatre; Roll Over Tchaikovsky, Intiman Playhouse; Charlie Musselwhite, Blues Stage.

1 p.m.

Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; Sensible Footwear, Alligator Palace Stage.

1:15 p.m. - The Oriana Vocal Quartet, Intiman Playhouse; Kevin Burke's Open House, Bumbrella Stage.

1:30 p.m. - Robin Skelton, Bookfair Stage; Art Grooveaux, Backporch Boogie Stage; Seattle Mime Theatre, Bagley Wright Theatre; October's Gate, Caffe; The Brent Arnold Trio, Wild Stage.

1:45 p.m. - Robbo, Charlotte Martin Theatre; Black Umfolosi, Rhythm Stage.

2 p.m.

Bob Hartmon, Alligator Palace Stage; The Hot Air Bassoons, Intiman Playhouse; Project W, Wild Stage; Carrie Newcomer, Memorial Stadium.

2:15 p.m. - 4 Big Girls In "Bigger Than A Breadbox," Bagley Wright Theatre.

2:30 p.m. - The Charles White Band, Blues Stage; Northwest Poets and Artists Calendar Readings, Bookfair Stage; Topaza, Charlotte Martin Theatre.

2:45 p.m. - Prevailing Winds Quintet, Intiman Playhouse; Radim Zenkl, Caffe; Chris Smither, Bumbrella Stage.

3 p.m.

Reverend Chumleigh, Alligator Palace Stage; Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; iv bricoleurs, Wild Stage; Grin, BumberClub; David Lindley and Hani Naser, Mainstage; Laura Love Band, Backporch Boogie Stage; Jambay, Jimi Hendrix Museum RockArena.

3:15 p.m. - Seattle Kokon Taiko, Rhythm Stage.

3:30 p.m. - The Joy Singers, Intiman Playhouse; David Lichtenstein, Charlotte Martin Theatre; Sokkyo, Wild Stage.

4 p.m.

Hokum W. Jeebs, Alligator Palace Stage; Ursula Hegi, Bookfair Stage.

4:15 p.m. - The Squirrels, BumberClub; Carrie Newcomer, Caffe; Silly Rabbit, Jimi Hendrix Museum RockArena; Kim Wilson and his Tigerman Band, Blues Stage.

4:30 p.m. - The Christina Callas Band, Backporch Boogie Stage; Kaleidoscope Dance Company, Bagley Wright Theatre; The Main Attraction, Bumbrella Stage; Sokkyo, Wild Stage; Cui Jian (Inflatable Soule opens), Opera House; Bruce Hornsby, Mainstage.

4:45 p.m. - Airto Moreira and Flora Purim, Rhythm Stage.

5 p.m.

Sensible Footwear, Alligator Palace Stage; Wedding Stage with Father Guido Sarducci, Bagley Wright lawn; The Splatter Trio, Intiman Playhouse; Lora & Sukutai Marimba Dance Ensemble, Charlotte Martin Theatre; iv bricoleurs, Wild Stage; Sandy Silva with Open House, Bagley Wright Theatre; Jerome Washington, Bookfair Stage.

5:30 p.m. - Erica Angelakos and Associates, Bagley Wright Theatre; Third Door Down, BumberClub; The Righteous Mothers, Caffe.

5:45 p.m. - Critters Buggin, Jimi Hendrix Museum RockArena.

6 p.m.

Big Nazo, Alligator Palace Stage; Linda Hornbuckle with No Delay, Blues Stage; The Young Composers Collective, Wild Stage; Zydeco Flames, Backporch Boogie Stage; Readings from The Poem and the World, Vol. 2, Bookfair Stage; Cornelius Fischer Credo, Bagley Wright Theatre.

6:15 p.m. - Ben Harper, Bumbrella Stage; Panel on Writing Across Cultural Barriers, Bookfair Stage.

6:30 p.m. - David Friesen, Intiman Playhouse; Christian Swenson's Human Jazz Ensemble, Bagley Wright Theatre; The John Hansen Trio, Caffe; Bumberdrum VII, Rhythm Stage.

7 p.m.

Chris Smither, Mainstage; The Pleasure Elite, BumberClub; James Richard Cobb III and David Brunn, Wild Stage; Rhythm Sheiks, Backporch Boogie Stage; MeShell Ndege Ocello, The Jimi Hendrix Museum RockArena.

7:45 p.m. - Stanley Greenthal & Gary Haggerty Trio, Caffe.

8 p.m.

Somebody's Daughter, Bumbrella Stage; Kalberer Hotel Supply, Wild Stage; Seattle's Young Lions, Intiman Playhouse; Jamie Foxx, Opera House; Bonnie Raitt, Mainstage; The St. Petersburg Ballet starring Galina Mezentseva, Bagley Wright Theatre.

8:15 p.m. - Roberta Johnson, David Guterson, Tiffany Midge, and Paul Hunter, Charlotte Martin Theatre.

8:30 p.m. - !Tchkung!, BumberClub.

9 p.m.

9:30 p.m. - Slavenka Drakulic, Charlotte Martin Theatre. ----------------------------------------------------------------- GETTING THERE Bus

-- Metro provides regular bus service to Seattle Center on 12 routes: 1, 2, 3, 4, 6, 13, 15, 16, 18, 19, 24 and 33.

The Bumbershoot downtown shuttle runs from First Avenue and Marion Street to Seattle Center, First Avenue North and Harrison Street, and costs 50 cents each way. It runs from 11 a.m. to 7 p.m., with departures every 10 minutes.

The Bumbershoot Northgate shuttle runs to Seattle Center from the Northgate Park & Ride at Fifth Avenue Northeast and Northeast 112th Street, and from the Northgate Transit Center at First Avenue Northeast and Northeast 103rd Street. Fare is 85 cents each way. It operates 11 a.m. to 7 p.m., with departures every 15 minutes. The last bus leaves Mercer Street at the Seattle Center Playhouse at 10:30 p.m. tomorrow and 8:30 p.m. Sunday and Monday.

For more information, call Metro at 553-3000.

Monorail

-- During Bumbershoot, the Monorail runs between Westlake Center at Fifth Avenue and Pine Street to Seattle Center from 9 a.m. to midnight. One-way fare is 80 cents, 25 cents for seniors and disabled people. Children 5 to 13 ride for 60 cents and kids under 5 ride for free.

Bumbershoot hotline

682-4-FUN

Copyright (c) 1994 Seattle Times Company, All Rights Reserved.

advertising


Get home delivery today!

Advertising

Advertising