Merit Scholarship semifinalists
The National Merit Scholarship Corp. today released its list of some 16,000 scholarship-program semifinalists.
These students, now high-school seniors, were among the top-scoring high-school juniors in each state who took the PSAT (Preliminary SAT) in 2005. Semifinalists may advance to the status of finalist and later may be eligible for scholarships from the National Merit Scholarship Corp., colleges, universities and corporate sponsors.
Eastside semifinalists:
The Bear Creek School: Gretchen Esau, Alex Higinbotham, William Sanger, Brendan Smith
Bellevue Christian School: Jonathan Ross
Bellevue High School: William Hamilton, Willy Hu, Brian Lee, Jane Lee, Xi Lin, Christina Luo, Natalie Melin, Macklin Nguyen, Yuan Sun, Jeffrey Wang, Daniel Weltman, Arthur Yu
Bothell High School: Kailey Bolles, Kathleen Ewing
Cedar Park Christian School, Bothell: Diane Bolme, Hannah Hsu, Richard Shimono
Cedarcrest High School, Duvall: Kate Morley
Chrysalis High School: Mariel Holm
Eastlake High School, Sammamish: Eric Chatterjee, Krista Gustafson, John Tyler
Eastside Catholic School: Oliver Kaufman
Home School: Melanie Jensenworth (Redmond), Joshua Wilke (Sammamish)
Interlake High School, Bellevue: Jessica Ferguson, Kathlyn Kinney, Chanh-Phap Nguyen
International School, Bellevue: Niamh O'Rourke
International Community School, Kirkland: Abhishek Choudhary, Lissa Erickson, Jason Keffer, Sang-Hee Min, Revathi Murthy, Brent Sandona
Inglemoor High School, Kenmore: Brendon Cloyd, David Feldman, William Johnson, Fanling Meng, Abigail Rhinehart, Jessica Tsay, Jeffrey Wang, Erik Wipf
Issaquah High School: Jacqueline Corbitt, Erik Eiber
Juanita High School, Kirkland: Kevin Rovegno
Lake Washington High School, Kirkland: Drew Messner
Liberty High School, Renton: Liana Posch, Paul Szilard
Mercer Island High School: Micah Babinski, Jacob Bobman, Bridget Crawford, Katherine Defliese, Meghan Flaherty, Anders Forsgaard, Devin Hawkins, Michael Holtzman, Andrew Lu, Daniel Naylor, Alexandre Puttick, Elliott Spelman, Laura Vogel, Rachel Wold, Brittney Wong
Mount Si High School, Snoqualmie: Kelsie Green
Newport High School, Bellevue: Thomas Abel, Jake Felser, Alexander Hwang, Ethan Lo, Rajarshi Majumder, Jessica Oh, Nikolai Riabov, Katherine Song, John Sweet
Northwest Yeshiva High School: Leah Robsman
The Overlake School: Elizabeth de Regt, Katherine Thacher
Redmond High School: Nicholas Chapman, Michelle Kim, John Macaree, Melyssa Nagamine, Angela Nicholas, Kalie Pierce, Zachary Simonson
Sammamish High School, Bellevue: Joshua Rao, Rebecca Spadoni
Skyline High School, Sammamish: Benjamin Bonyhadi, Peter Comerford, Rachel Farber, Matthew Gelber, Helen Luo
Woodinville High School: Michael Conrad, Kaitlin Thompson